Takip edin :
Son güncelleme 26 Mayıs 2015 - 08:19

Psikoloji - Psikiyatri - Psikolog - Depresyon - Kaygı

Nefes Darlığı
 • Soru :

  Nefes Darlığı

  İYİ GÜNLER UZUN ZAMANDIR NEFES DARLIĞI SORUNUM VAR ...BUNLA BİRLİKDE YEMEK YERKEN BOĞAZIMDA KALICAKMIŞ HİSSİ BİRÇOK TETKİK YAPDIRDIM KALP CİERLER TROİT HİÇBİRİNDE SORUN YOK PANİK ATAK OLABİLİİRMİ.PANİK ATAK OLDUMU DÜŞÜNMÜYORUM AMA HİÇBİR HASTA ZATEN BUNA İNANMIYOMUŞ BAŞKA SORUNLAR OLDUĞUNU VE DR LARIN BUNU BULAMDIĞINI BİLE DÜŞÜNÜYORUM 2 AY EVVEL DOĞUM YAPDIM HEMDE NORMAL DOĞUM KALPDE VE FARKLI BİR YERDE NEFESİMİ ZORLIYACAK BİR SORUN OLSA NORMAL DOĞUM YAPAMAZDIM SANIRIM KISACA YAZMAYA ÇALIŞDIM BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM..

  23 Mart 2011 Çarşamba 15:08 tarihinde soruldu

 • Uzman

  Konusunun uzmanı " psikoloji.com.tr" diyor ki :

  Merhaba,

  Bir şekilde, zihniniz sağlık konusunda odaklanma yaşamış. Bu odaklanmayı da özellikle sizi panikletecek şekilde yaşıyorsunuz. Çevrenizde, çeşitli kronik hastalıklardan dolayı hayatını kaybetmiş biriniz var mı? Bunların ölüm nedeni, sizin belirttiklerinize benziyor mu? Bu oldukça önemli bir durum. Neden, nefesle ilgili bir durum? Bu, bir başkasından izlediğiniz bir rahatsızlık olabilir.

  Panik atak esnasında, çok büyük bir endişe hali vardır. Kontrolsüz bir "şimdi ölüyorum" gibi bir duygulanım ile kişi çok büyük kaygı yaşar. Sizin kaygınız bu derecelere ulaşıyor mu?

  Gerekli tahlilleri yaptırdıktan ve sağlıklı olduğunuzu öğrendikten sonra dahi bir rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız, bunun psikolojik yönü olabilir. Panik bozuklukta, kaygı, kaynağı olmayan bir yapıya sahiptir. Yani, hasta olmayı gerektiren bir neden yokken dahi hastalıklı olmayı düşünmek ve ölmekten korkmak gibi.

  Bedeninizi çok fazla dinliyor olabilirsiniz. Hayatınızı kaybetmekten korkuyor olabilirsiniz. Bunların hepsini görüşmek için bir psikoloğa görünmenizde fayda var. Doğum sonrası geçiş dönemiyle ilgili de size bir destek sunmuş olacaktır bu görüşmeler. Neden bu tip kaygılarınız olduğunu saptamanız oldukça önemli. Eğer şimdi önlem almazsanız, ciddi panik bozukluklar ve takıntılar yaşayabilirsiniz. İlerlemiş bir durumda tedavi daha uzun bir zamana yayılacaktır.

  Psikolog sizi bir psikiyatriste de yönelendirebilir. Bu, sizin içinde bulunduğunuz psikolojik sürece bağlıdır. Ancak, madem fizyolojik bir rahatsızlık saptanamadı, o zaman da psikolojik süreçler olup olmadığını saptayın. Kendinizden korkmayın.

  Fizyolojik bir hastalığa sahip olmakla, böyle düşünmekle ne kazandığınızı düşünün. Belki de hayatınızın merkezinde olan çok temel sorunları görmezden geliyorsunuzdur ve bu şekilde ikincil sorunlar, kaygılar üretiyorsunuzdur.

  26 Mayıs 2015 Salı 08:19 tarihinde cevaplandı
Sende Cevap Ver!

Üye Cevapları

Henüz üye cevabı yok
Cevap vermek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.
Bir şeyin tamamı elde edilmezse tamamı terk edilmez. Mecelle

Yeni Üyeler

Tüm üyeler

Anketimize Katılın

Toplam 0 oylama

Popüler Etiketler

Tüm Etiketler