Takip edin :
Son güncelleme 30 Mayıs 2015 - 11:17

Psikoloji - Psikiyatri - Psikolog - Depresyon - Kaygı

Yalnızlıktan Nasıl Kurtulurum?
 • Soru :

  Yalnızlıktan Nasıl Kurtulurum?

  Merhaba, Benim sorunum yalnızlık. Her ne kadar arkadaş çevrem geniş de olsa, kendimi her zaman yalnız, dışlanmış ve mutsuz hissediyorum. Bu durumdan kurtulmak için ne yapmalıyım? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim..

  17 Mart 2011 Perşembe 02:58 tarihinde soruldu

 • Uzman

  Konusunun uzmanı " psikoloji.com.tr" diyor ki :

  Merhaba,

  Kalabalığın ortasında yalnız olma hissi, kişinin içsel süreçlerine işaret eder. Hayata bakış açınız, yaşam felsefeniz bu konuda önemli bir etkendir. Kendinizi diğer insanlarda farklı bir dünyada hissediyor olabilirsiniz.

  İnsanlardan çok uzak ve üstte bir dünyada konumlandığınızı düşünüyor, hissediyor olabilirsiniz. Bunu anlamak için kendinizi gözlemlemeniz gerekmektedir. Çevrenizin geniş olduğunu belirtmişsiniz; önemli olan çevre genişliği değil, kaliteli ilişkiler kurmaktır. Kaliteli ilişkilerde de paylaşım temel yapı taşı olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Çevrenizdekilerle size dair neleri paylaştığınıza dikkat edin. Belki onlar sizinle paylaşıma hazır kimselerdir ya da sizinle benzer ilgileri de vardır ama siz kendinizi açmıyor olabilirsiniz. İnsanlara yakınlık duyarsanız size yakın davranırlar. Konuşacak konularınızın olması gerekir.

  Arkadaşlarınızla buluşup yüzesysel konulardan bahsediyor olabilirsiniz. Oysa ki daha özelde paylaşımların yaşanması arkadaşlık kalitesini yükseltir ve yalnızlık hissinin azalmasına yardımcı olur. Derdinizi kederinizi, gerçek mutluluğunuzu, sevincinizi paylaşıyorsanı ve bunlar karşı tarafta yankı buluyorsa o zaman yalnız hissetmiyorsunuz. Eğer duygularınızı ifade ettiğinizde bir duvara çarptığını düşünüyorsanız, paylaşım gerçekleşmiyor demektir. Önemli olan duygusal temasın yaşanması, anlaşıldığınızı hissetmenizdir.

  30 Mayıs 2015 Cumartesi 11:17 tarihinde cevaplandı
Sende Cevap Ver!

Üye Cevapları

Henüz üye cevabı yok
Cevap vermek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.
Hayatta hiçbirşeyden korkmayın yalnız;herşeyi anlamaya çalışın.

Yeni Üyeler

Tüm üyeler

Anketimize Katılın

Toplam 0 oylama

Popüler Etiketler

Tüm Etiketler