Takip edin :
Son güncelleme 26 Nisan 2015 - 18:40

Psikoloji - Psikiyatri - Psikolog - Depresyon - Kaygı

Psikolog Nasıl Olunur?
 • Soru :

  Psikolog Nasıl Olunur?

  Psikolog olmak istiyorum ve nasıl olunur,hangi derslerimin iyi olması gerekir,hangi yeteneklerimin olması gerekir? Bilgilendirirseniz sevinirim :)

  10 Aralık 2011 Cumartesi 21:35 tarihinde soruldu

 • Uzman

  Konusunun uzmanı " psikoloji.com.tr" diyor ki :

  Merhaba,

  Bir üniversitenin psikoloji bölümünde okumanız ilk adım olacaktır. Ancak sadece psikoloji bölümünde okumak, terapi yapmak için yeterli değildir. Eğer ki siz, psikolojik vakalar görmek, onlar için çalışmak, terapi yapmak istiyorum diyorsanız çeşitli terapi eğitimleri almanız gerekecektir. Ancak bu, üniversite mezuniyeti sonrasında olacaktır.

  Aynı zamanda, kendinizin de psikoterapiden geçmeniz, öncelikle kendi iç dünyanızı keşfetmeniz çok faydalıdır. Bu şekilde pek çok dinamiği deneyimleyerek öğrenmiş olacaksınızdır.

  Eğer sadece psikoterapi değil, ilaç tedavisi de uygulamak istiyorum diyorsanız, tıp okumalısınız. Tıp okuduktan sonra TUS isimli bir sınava daha girerek psikiyatri okumanız gerekmektedir. Ancak sadece ilaçla tedavi eden bir psikiyatrist olmak istemiyorsanız, yine kendiniz terapiden geçmeli ve çeşitli terapistlik eğitimleri almanız gerekir.

  Bunun dışında çok okumanız gerekiyor. Artık hiç bir bilim tek başına yeterli bir kaynak sağlamıyor. Psikoloji, felsefe, sosyoloji, antropoloji, kültürek çalışmalar gibi pek çok alanda okumalar yapmanız sizi geliştirecek ve diğer bunu gerçekleştirmeyen kişilerin önünde yer almanızı, daha fazla insana ve çalıştığınız alana fayda vermenizi sağlayacaktır.

  Her şey gönlünüzce olsun.

  26 Nisan 2015 Pazar 18:40 tarihinde cevaplandı
Sende Cevap Ver!

Üye Cevapları

Henüz üye cevabı yok
Cevap vermek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.
Küçük insanların gururları büyük olur. Voltaire

Yeni Üyeler

Tüm üyeler

Anketimize Katılın

Toplam 0 oylama

Popüler Etiketler

Tüm Etiketler