Takip edin :
Son güncelleme 30 Mayıs 2015 - 09:07

Psikoloji - Psikiyatri - Psikolog - Depresyon - Kaygı

Eşim Çok İlgisiz
 • Soru :

  Eşim Çok İlgisiz

  benim eşim çok sessiz bir insan ve 1.5 yıllık evliyiz.hiçbirşey paylaşamıyoruz,konuşamıyoruz.işten geldimi ben bişey sorarsam konuşur,sanki bir duvarla evliymişim gibi.. onun karakteri öyleymiş sakin bir yapısı varmış.en küçük bir sorunda haftalarca arkasını dönüp yatabilecek kadar sakin..bende oldukça neşeli ve hareketli bir yaşam sürdüm bu güne kadar ki eşimin bu şekilde sakinli benimle hiçbiişey paylaşmaması beni çok bunaltıyor.çocuk yapmaya karar verdik belki diyorum çocuk olunca herşey daha farklı olur,,anlatacak okadar çok şey varki kısacası bu ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim..

  14 Mart 2011 Pazartesi 15:17 tarihinde soruldu

 • Uzman

  Konusunun uzmanı " psikoloji.com.tr" diyor ki :

  Merhaba,

  Farklı mizaçlarda iki insanın yan yana bir hayat sürdürmesi mümkündür. Ancak evlilikte en önemlisi paylaşımdır ve bu paylaşım sevgiyle doyum sağlar. Eşinize sorular sorup onu bunaltmadan sohbet etmeyi deneyebilirsiniz. Sosyal hayatınız yoksa biraz dış mekanlarda vakit harcayabilirsiniz. Alış veriş merkezlerine kapatmayın kendinizi tabi ki; bir sabah kahvaltısı, eğlenceli bir tiyatro oyunu, hoş bir konser tercihleriniz arasında yer alsın. Bunları yaparken konuşmak zorunda değilsiniz, önemli olan ortak bir şey paylaşmanız; evde dvd izleyebilir, harika bir yemeği beraber pişirebilirsiniz.

  Eğer çok yan yanaysanız, bu da sıkıcı olmuş olabilir. En başında da durum böyle değildiyse, biraz nefes almakta fayda var. Eşiniz evdeyken siz arkadaşlarınızla buluşabilirsiniz. Veya o da gidip kendi arkadaşlarıyla görüşebilir. Aynı sinemaya gidip farklı filmleri izleyebilirsiniz. Evlilik demek paylaşmak demektir, biribirinin hayatının içinde olmak demek değildir.

  Birbirinize, nefes alacak alan açın. Sonuçta herkesin yalnız kalmaya, kendi zevke aldığı şeyleri kendince yapmaya ihtiyacı vardır.

  Çocuk elinde sihirli bir değnekle hayatınıza katılmayacak. Bebeğinizle en fazla zamanı siz geçirmek zorunda kalacaksınız çünkü en azından onu siz besliyor olacaksınız. Gece gündüz düzeninin farklılıaşması, akrabaların yoğun ilgisi, lohusalık dönemi, doğum sonrası sendrom gibi pek çok etken olacak ve bu süreçte eşinizle daha da uzaklaşabilirsiniz. Sizin çocuğunuzdan ibaret bir dünyaya çekilebilirsiniz ve eşiniz çocuğuyla da sizinle de ilişkisi olmayan aynı evde yaşadığınız bir yabancıya dönüşebilir.

  Çocuk, anne babasıyla büyüyen, anne ve babanın ortak paylaşımıyla gelişen biri olacak. Sizin son derece huzurlu olmanız gerekiyor ki bebek sağlıklı ve sorunsuz büyüsün. Oysa ki siz onu gerilimi olan bir ortama getirmeyi süşünüyorsunuz. Çocuk çok büyük bir sorumluluktur, sizin zaten şu an sorunlarınız var ve onlarla uğraşırken, çocukla ilgili süreçleri kaldıramayabilirsiniz; çok önemli bir sürece gireceksiniz.

  Sorunlarınıza çözüm ürettikten sonra bir bebeğinizin olmasında fayda var. O küçücük canlının yetişkinlerin sorunlarına çare olması ihtimali yok. Onun sizlere ihtiyacı olacak. Güvenli bir ortam sunmanız gerekir ona. Yoksa sorunlu bir hayatın kollarına bırakmış olursunuz onu. Eğer ilişkinizi kendiniz daha kaliteli bir hale getiremezsini, en kısa zamanda çift terapisi almayı deneyin. Bu size yardımcı olacaktır.

  30 Mayıs 2015 Cumartesi 09:07 tarihinde cevaplandı
Sende Cevap Ver!

Üye Cevapları

Henüz üye cevabı yok
Cevap vermek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.
"Hayatta hiçbirşeyden korkmayın yalnız; herşeyi anlamaya çalışın." Marie CURİE

Yeni Üyeler

Tüm üyeler

Anketimize Katılın

Toplam 0 oylama

Popüler Etiketler

Tüm Etiketler