Takip edin :
Son güncelleme 04 Haziran 2015 - 02:19

Psikoloji - Psikiyatri - Psikolog - Depresyon - Kaygı

Panik Atak Nasıl Atlatılır
 • Soru :

  Panik Atak Nasıl Atlatılır

  sayın doktor ben üniversite öğrencisiyim 19 yaşındayım erkek arkadaşım 20 yaşında son 6 aydır panik atak yaşıyor ilaç kullandı ama hiçbir faydası olmadı bitkisel yollara da başvurduk ama yine çıkamadık işin içinden aramız bozuluyor onu sevmediğimi bırakacağımı düşünüyor ortada hiçbir sebep yokken soğuk davranıyor annesinin de onu bırakacağını hastalığından dolayı öleceğini düşünüyor her telefon çaldğığında korktuğunu söylüyor nasıl davranmam gerektiğini ne yapmam gerektiğini bilemiyorum doktora gidelim diyorum ama reddediyor ciddi düşünüyorum ilerde eşim olmasını istiyorum ama nasıl yaklaşmam gerektiğini bilemiyorum çünkü çok ısrar edersem de bıktın benden istemiyorsun beni diyor.çözüm ve tedavi önerilerinizi bekliyorum

  05 Mart 2011 Cumartesi 12:08 tarihinde soruldu

 • Uzman

  Konusunun uzmanı " psikoloji.com.tr" diyor ki :

  Merhaba,

  Erkek arkadaşınızın ilaçlarını kullanıyor olmasına dikkat edilmeli. Uzman kişi tarafından ilaç takibi yapılmalı, gerekirse dozuyla ilgili düzenlemeler yapılmalıdır.

  Panik atak geçiren birinin psikoterapi alması oldukça yardımcı olmaktadır. Sorunun kaynağına inilmesi ve çözüm üretilmesi gerekir. İlacı yarıda bırakmaması faydalı olacaktır; ilaçlardan yarar sağlanması için belli bir süreye ihtiyaç vardır. Aceleci davranılmamalı.

  Açık hava sporları, yürüyüşler, yüzme, sosyal ortamlarda keyifli paylaşımlar, sağlıklı beslenme panik atak geçiren kişilere fayda sağlayan desteklerdir.

  Kişinin panik yaşamasına neden olan kurgu varsayımlarının farkına varması gerekir. Bunun için de uzman birinden yardım alması yerinde olacaktır. Aynı zamanda panik ataklarla ilgili yayınları okuyabilir.

  Ona, acı çekip çekmediğini sorun. Ve buna devam edip etmek istemediğini. Çözüm üretmek istiyorsa harekete geçmesi gerekir ama bunu kabullenmesi zaman alacaktır, ilaç tedavisi yardım alma sürecinde destek olacaktır. Sizin sakin bir tavırla onun yanında olduğunuzu hissettirmeniz gerekiyor. Kendini büyük tehdit altında hisseden biriyle berabersiniz, siz ortada tehdit görmüyor olabilirsiniz ama onun hisleri bu yönde. Sorgulama yapmasını sağlayın ve bununla kaygılarının yersiz olduğunu anlamasını sağlayın.

  Karanlık bir odada biri olup olmadığı kaygısına sahip biri için ışığın yakılması ve ona odanın boş olduğunun gösterilmesi gerekir. Onu teşvik edin ve ışığı yakmasına yardımcı olun. "Annen seni neden terk etsin?" diye sorun. "Bunu nereden çıkarıyorsun?". İnsanlara yük olduğunu düşünüyorsa, bunun kendi fikri olduğunu söyleyin. Ama kendinden şikayetçiyse de bir çözüm bulmak için adım atmalı. Siz sadece ona destek olabilirsiniz. Onun yerine adım atamazsınız, hatırlayın.

  Telefon çaldığında korkmasının nedenini ona sorun. Kötü bir haber gelebilir, ama her telefon kötü bir haber taşımaz. Sadece varsayımdır. Yüzlerce olasılıktan sadece birini tercih ettiğini ona gösterin. Odak noktasıyla ilgili bir sırun yaşıyor temelde. Ancak tüm bu süreçlerin yaşanmasına neden olan bir travma geçirmiş olması çok olası. O travmanın da aydınlatılması gerekiyor.

  04 Haziran 2015 Perşembe 02:19 tarihinde cevaplandı
Sende Cevap Ver!

Üye Cevapları

Henüz üye cevabı yok
Cevap vermek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.
''Hayat sen planlar yaparken başına gelen şeydir.''John Lennon

Yeni Üyeler

Tüm üyeler

Anketimize Katılın

Toplam 0 oylama

Popüler Etiketler

Tüm Etiketler