Takip edin :
Son güncelleme 22 Mayıs 2015 - 20:33

Psikoloji - Psikiyatri - Psikolog - Depresyon - Kaygı

Manik Depresif Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Tarih : 07.09.2011 Çarşamba Saat : 01:38|Çıktı al

Manik Depresif Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Son zamanlarda "Bipolar Bozukluk" olarak anılan "Manik Depresif Bozukluk" un Türkçesi "iki uçlu mizaç bozukluğu" denebilir.

Bu makale 29.109 kez okunmuştur

Son zamanlarda "Bipolar Bozukluk" olarak anılan "Manik Depresif Bozukluk" un Türkçesi "iki uçlu mizaç bozukluğu" denebilir.

 

Bir insanın ayakları bulutlara takılmış, gökyüzünden dünyaya baktığını düşünün; coşkun ve mutluluktan uçuyor. İşte böyle bir durum "mani" halidir. Mani durumundaki insanlar kendilerini iyinin de iyisi, mutlunun da mutlusu hissederler.

 

Manik depresif hastalığı olan kişilerin duyguları çok değişkendir. O kadar ki, bulutlarda gezen ayaklar, güneşe değen saçlar yerin dibine çakılır. Mutluluktan uçan kişi, karaları bağlar, içine düştüğü kör kuyuda yitip gitmiş gibi olur.

 

Her yüz kişiden birinin bipolar hastalık yaşadığı göz önünde bulundurulduğunda büyük devlet adamlarının, ünlülerin, bilim insanlarının... kısacası herkesin, ayrım olmaksızın bu hastalığa yakalanabildiği unutulmamalıdır.

 

Mani halindeki birini kimse kontrol edemez. Kişiler kendilerini de kontrol edemez. Neşeleri, konuşkanlıkları, enerjileri, dikkatleri o kadar yükselir ki hiç bir şeye odaklanamazlar.

 

Mani halindeki bir insan kendi rutini dışına çıkar; az uyur, giyim tarzı değişir, herkesle sohbet eder, güler, neredeyse nefes almadan konuşur... bunlar kulağa hoş gelse de hiç biri sağlıklı değildir; aniden değişebilir ve üstelik aşırı uçtadır. Kişiye zarar verir. Beden bu yüksek hıza yetişemez ve bitkin hale gelir.

 

Mani hali tedavi edilebilir. İki ya da dört haftada kişiler kendilerini toparlar, rutinlerine dönerler. Çalışanlar iş hayatında hiç bir şey olmamış gibi kaldıkları yerden devam ederler.

 

Tedavi edilen kişiler bir daha mani haline girmeyebilirler. Bazı insanlar manik atakları daha sık yaşarken, bazıları depresif atakları daha sık yaşar. Yalnız, özellikle ülkemizde, kişiler depresyonda olduklarını ya hiç fark etmiyorlar ya da kabul etmiyorlar. Bu konuda dikkatli olmak gerekiyor. Farkındalık çok önemli.

 

twitter.com/psikolojitr

 

Psikoloji.com.tr

Kullanıcı yorumları

Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.
İlgili Foto Galeriler
İlgili Video Galeriler

Bu Makaleler de İlginizi Çekebilir

Kişilik Bozuklukları ana sayfa
Kral da, dilenci de aynı iştahla acıkırlar.Montaigne

Yeni Üyeler

Tüm üyeler

Anketimize Katılın

Toplam 0 oylama

Popüler Etiketler

Tüm Etiketler