Takip edin :
Son güncelleme 26 Mayıs 2015 - 12:20

Psikoloji - Psikiyatri - Psikolog - Depresyon - Kaygı

Depresyona Müzikle Terapi

Tarih : 01.08.2011 Pazartesi Saat : 14:39|Çıktı al

Depresyona Müzikle Terapi

Müzik terapisinin depresyonda olan hastalarda iyileşme sağlanmasında büyük başarı sağladığı bulundu.

Bu makale 2.904 kez okunmuştur

British Journal of Psychiatry'de yayaınlanan bir araştırmaya göre, müzk terapisi depresyonla mücadelede diğer tedavi yöntemleriyle yan yana giden bir başarı sağlıyor.

 

Araştırmanın sonuçlarına göre müzik terapisi alan kişiler duygusal olarak destek almış oluyorlar ve pozitif sonuçlar elde ediyorlar.

 

Araştırmanın liderleri olan University of Jyväskylä in Finland'dan profesör Jaakko Erkkilä ile profesör Christian Gold, 18 - 50 yaş arasında depresyon tanısı konmuş 79 kişi ile çalıştılar.

 

Araştırmaya katılan her bireye klasik psikiyatrik danışmanlık, psikoterapi, ilaç tedavileri uygulandı ancak bunlardan 33'üne 20 seans müzik terapisi ayrıca uygulandı.Seanslar bir saat sürdü.

 

Tüm hastaların depresyon ve kaygı ölçümleri sürekli yapıldı. Üç aylık sürecin ardından müzik terapisi alanların, klasik tedavi alanlardan büyük oranda iyileşme kaydettikleri bulundu.

 

Profesör Gold'a göre psikiyatrik danışmanlık, psikoterapi, ilaç tedavisi ile müzik terapisinin uygulanması depresyon ve kaygı durum seviyelerinde düşüş sağlanmasında çok başarılı.

 

Müzik terapisinde öne çıkan özellik, söze dökülemeyen duyguların müzik aletleriyle, örneğin bir davula vurmayla ortaya çıkarılabilmesi. Aynı zamanda müzikle ilgilenmek hem sosyalleşmeyi sağlaması, hem keyifli, hem de anlamlı bir uğraş olması açısından da oldukça faydalı ve önemli.

 

Psikoloji.com.tr

Kullanıcı yorumları

Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.
İlgili Foto Galeriler
İlgili Video Galeriler

Bu Makaleler de İlginizi Çekebilir

Depresyon ana sayfa
Eğer elindeki tek alet çekiç ise her şeyi çivi olarak görmeye başlarsın.Anonim

Yeni Üyeler

Tüm üyeler

Anketimize Katılın

Toplam 0 oylama

Popüler Etiketler

Tüm Etiketler