Takip edin :
Son güncelleme 31 Mayıs 2015 - 01:25

Psikoloji - Psikiyatri - Psikolog - Depresyon - Kaygı

Gelecek Kaygısı

Tarih : 13.09.2010 Pazartesi Saat : 08:57|Çıktı al

Gelecek Kaygısı

Yarın başınıza ne geleceğini biliyor musunuz?Yarın ne olacak endişeniz mi var? Bezgin, mutsuz musunuz?

Bu makale 3.809 kez okunmuştur

Geçmiş hala sizde sızı yaratıyor mu? "Gelecek korkusu çok fazla olan insanların şimdiki anı yaşamadığını ve yaşadıkları andan keyif alamadığı dikkat çekicidir. Bu kişilerin zihinleri sürekli olarak ya geçmişte ya gelecekte yaşıyor. Mutluluk ya geçmişte yada gelecekte oluyor. Geçmişte ve gelecekte yaşamasının depresyonun altındaki en önemli nedenlerden biri olduğunu bu konunun uzmanlarından biri olan Derya Öztürk de dile getirmekte.

"Çünkü insan yeniden korkuyor, diyor. ’Yeni’ hayatına girmesin diye sürekli düşünüp duruyor ve zihnini bir türlü susturamıyor. Düşünmez ve kontrol etmeye çalışmaz ise gelecekte başına gelebileceklerden o kadar çok korkuyor ki, "ya öyle olursa, ya böyle olursa, ya şöyle olursa" gibi varsayımlar üretip duruyor ve sürekli geleceği kontrol altında tutmaya çalışıyor. Zihni sürekli çalışıyor. Hata yapmaktan o kadar çok korkuyor. Daha derinlerde sahip olduklarını kaybetmekten korkuyor. Sahip olduklarını kaybederse istemese de hayatına ’yeni’ olan girecek.

"’Şu olunca mutlu olacağım bu olunca mutlu olacağım" diyerek zihinlerini sürekli gelecekte olabilecek olması muhtemel şeylere programlıyorlar. Temelinde yatan ise; cesaret ve özgüven eksikliği. Ve insanların aslında sorumluluktan korkmaları. Kimse rahatı bozulsun istemiyor. Hastalar iyileşmek istemiyorlar çünkü iyileşmek onlar için yeni bir şey.

İyileşirlerse sorumluluk almak yaşama dönmek lazım. Çalışmak lazım. Birde tabii ki gördükleri ilgiyi, sevgiyi ve şefkati artık göremeyeceklerine inanıyorlar içten içe. İş değiştirmekten korkuyorlar, çünkü şartları ne kadar kötü olsa da yeni bir iş yepyeni sorumluluklar ve risk anlamına geliyor. Yani yaşamımızı farkında olsak ta olmasak da korkular yönetiyor. Bu yüzden de insanların neredeyse tamamının mutsuz olduğunu ve mutluluğu aramakta. İnsanlar hem yeniden korkuyor, hem de eskiyi bırakamıyor.

Zihin tarafından yaratılan sanal korkulardan kurtulmanın mümkün olduğuna bir çok psikolog işaret etmiştir, "Yeter ki bu korkulara sahip olduğunuzu kabul edin ve kurtulmak isteyin. Tüm korkular geçmişteki olumsuz deneyimlerimiz sonucu oluşmuştur"

 Psikolog Derya Öztürk

Kullanıcı yorumları

Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.
İlgili Foto Galeriler
İlgili Video Galeriler

Bu Makaleler de İlginizi Çekebilir

Anksiyete - Kaygı ana sayfa
"Kendi gelecekleri ile ilgili planları olmayanlar, başkalarının planlarına dahil olurlar." A.Robbis

Yeni Üyeler

Tüm üyeler

Anketimize Katılın

Toplam 0 oylama

Popüler Etiketler

Tüm Etiketler