Takip edin :
Son güncelleme 30 Mayıs 2015 - 23:23

Psikoloji - Psikiyatri - Psikolog - Depresyon - Kaygı

Üniversite Öğrencilerine Önemli Öneriler

Tarih : 03.10.2011 Pazartesi Saat : 12:09|Çıktı al

Üniversite Öğrencilerine Önemli Öneriler

Üniversiteye yeni başlayanların ilk yıl heyecanı yanında adaptasyon süreçleri de sancılı geçiyor. Özellikle aynı şehirde bir okula gitse de, ekonomik yetersizlikler yaşayan öğrencilerin anksiyete ve depresyon yaşama riskleri oluşuyor.

Bu makale 1.976 kez okunmuştur

İngiltere'de Royal College psikiyatristleri üniversite öğrencilerinin anksiyete ve depresyon riski altında olduğunu bildiriyor.

 

Aynı şekilde ülkemizde de benzer nedenlerden dolayı öğrenciler psikolojik açıdan çeşitli riskler taşımakta. Özellikle aynı şehirde bir okula gitse de, ekonomik yetersizlikler yaşayan öğrencilerin anksiyete ve depresyon yaşama riskleri oluşuyor.

 

Üniversiteye yeni başlayanların ilk yıl heyecanı yanında adaptasyon süreçleri de sancılı geçiyor. Ailelerin bu dönemde, olabildiğince çocuklarının yanında olmasında fayda var. Lise sonrası yepyeni bir ortamla karşı karşıya kalan çocuklar içe kapanabiliyorlar.

 

Ekonomik açıdan ailelerinden yeterli desteği alamayan öğrencilerin çalışmaya başlamaları derslerini etkiliyor ve bu çalışma stresiyle birleşen yeni bir sorun kaynağına dönüşüyor.

 

Ekonomik zorluklar nedeniyle çalışmak zorunda kalan öğrencilerin, giremedikleri derslerin hocalarıyla, asistanlarıyla konuşması çok önemli. Bu konuda öğrencisine destek olmayacak hoca yoktur. Durumunuzu anlayan bir hoca, haberdar olmadığınız bir burs kurumuna sizi yönlendirebilir, kampüs içinde öğrencilerin yapabildiği işlerden birine sizi yönlendirebilir ve daha pek çok açıdan size yardımcı olabilir.

 

Bir işte yarım gün çalışacaksanız, şartlarını öğrenmeden işe başlamayın. Örneğin bir mağazada çalışacaksanız ve yarı zamanlı çalıştığınızda haftada kaç saat çalışacağınızı kesinlikle sorun. Bazı kurumların yarı zamanlı ve tam zamanlı çalışma sistemleri arasında sadece bir kaç saat fark ediyor. Bu nedenle daha düşük ücret almak zorunda kalmayın. Üstelik prim de alamıyor olabilirsiniz, bunu da kontrol edin.

 

Sorunlarınız, sıkıntılarınızı ailenizle, bir büyüğünüzle paylaşın. Size doğrudan yardım edemese de, sizi anlayacak, manevi anlamda destekleyecek insanlarla ilişkinizi sağlamlaştırın.

 

Burs veren kurumların tümüne başvuruda bulunun. Kullanılmış kitapları satan yerlerden alış veriş yapın. Facebook'tan üst sınıftaki öğrencilere ulaşmayı deneyin ve kullanmadıkları kitapları en azından ödünç olarak alın.

 

Eğer sakin bir şekilde, umutsuzluğa kapılmadan hareket ederseniz, depresyona girmeden sıkıntılarınızı çözersiniz. Eğer bir sorun yaşıyorsanız, aileniz size yardımcı olamıyorsa ilk destek alacağınız yerin kürsü başkanı / bölüm başkanı ve asistanlar olduğunu unutmayın. Girdikleri derslerdeki disiplini sağlamak için mesafeli olmak zorunda olan hocalarınızın mesafeli tavırları yardımsever olmadıkları anlamına kesinlikle gelmez.

 

Aynı zamanda bir hocanızdan herhangi bir nedenle yol göstericilik, destek alamasanız dahi bir diğerinden kesinlikle alırsınız. Önemli olan derdinizi samimi bir şekilde paylaşmanız, açık yüreklilikle yol göstericilik, öneri ve destek isteğinizi iletmeniz.

 

 twitter.com/psikolojitr

 

Psikoloji.com.tr

Kullanıcı yorumları

Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.
İlgili Foto Galeriler
İlgili Video Galeriler

Bu Makaleler de İlginizi Çekebilir

Haberler ana sayfa
"En sıradan iş bile büyük başarılar getirme potansiyeline sahiptir." H.Jackson BROWN

Yeni Üyeler

Tüm üyeler

Anketimize Katılın

Toplam 0 oylama

Popüler Etiketler

Tüm Etiketler