Takip edin :
Son güncelleme 22 Mayıs 2015 - 23:37

Psikoloji - Psikiyatri - Psikolog - Depresyon - Kaygı

Çocuklarınızı Kendi Yataklarında Yatmaya Alıştırın

Tarih : 06.10.2010 Çarşamba Saat : 11:08|Çıktı al

Çocuklarınızı Kendi Yataklarında Yatmaya Alıştırın

Çocuklarda özellikle küçük yaşlarda rastlanan anne ve baba ile birlikte uyuma isteği psikolojik sorunun göstergesi olabilir. Anne babalar dikkat!

Bu makale 1.689 kez okunmuştur


Anne ve babaların küçük yaşlarda çeşitli endişelere bağlı olarak çocuklarını yanlarında uyutmayı tercih ettiklerini belirten uzmanlar bu durumun çocuklar için pskolojik problemler doğurabileceğini belirtiyor.
Adana Numune Hastanesi uzmanlarından Psikiyatr Dr. Sümer Öztanrıöver, özellikle eşlerden biri seyahate çıktığında, çocuğun yanında yatma isteğinin oluştuğunu, ancak birçok anne ve babanın bunun alışkanlığa dönüşeceğini düşünemediğine dikkat çekti. Çocuğun tek başına yatmasına engel olan nedenlerden birinin de gece korkuları olduğunu belirten Öztanrıöver, şunları söyledi:

''Uyku bozuklukları, aile içindeki bazı sorunlar, çocuklarda gece korkuları oluşturur ve yalnız başlarına uykuya dalamazlar. Bu durumlarda aileler genellikle çocuğu yatağına götürerek, (bak burada birşey yok) diyerek, sorunu aşmaya çalışırlar. Bu yöntem, sorunu çözmek değil, uyutmaya çalışmaktır.''

ÇOCUĞUN KORKUSUNU YENMESİNE YARDIMCI OLUN

Öztanrıöver, çocuk korktuğunu ifade ettiğinde, ailelerin onu yanına almak yerine korkularını yenmesine yardımcı olmaları gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Çocuk korkuyor diye onun yanında yatmak korkuyu artırır. Çocuk yatakta bir şey olmadığını zaten biliyor. Korku onun içinde gelen bir durum. Onunla birlikte odasına giderek, uyuyuncaya kadar yanında kalmak, bir müddet ışığı açık tutmak korkularıyla baş etmesine yardımcı olabilir.''

Öztanrıöver, anne ve baba arasındaki kavgaların ya da aileye yeni katılan kardeşin de yalnız yatamama sorununa neden olduğuna dikkati çekerek, ''Çocuğun mesajı (beni görün ve asla yalnız bırakmayın) olabilir. Çocuktaki bu kaygı, onunla yatmak yerine ona değer verildiğini hissettirmekle çözümlenebilir'' dedi.

Özellikle ergenlik döneminde çocuğun anne babasıyla aynı yatakta hatta aynı odada yatmasının daha fazla sakıncalı olduğuna dikkati çeken Öztanrıöver, şöyle devam etti:

''Yetişkinler ve çocuklar belli dönemden sonra mutlaka ayrı odalarda yatmalıdır. Kimi zaman çocuğun uykuda olduğunu sanırız ancak zihin uykuya dalmamıştır, duyduklarını algılar. Bunlar bilinç altında birikerek, korkuya ve kabuslara neden olabilir.''

Öztanrıöver, çocukluk dönemdeki korkular bastırılmadığında ve aileler bu konuda gerekli duyarlılığı göstermedikleri takdirde, korkunun neden olduğu psikolojik sorunların bireyin tüm yaşantısını etkileyebileceğini sözlerine ekledi.

milliyet

Kullanıcı yorumları

Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.
İlgili Foto Galeriler
İlgili Video Galeriler

Bu Makaleler de İlginizi Çekebilir

Çocuk eğitimi ana sayfa
"Hayatta hiçbirşeyden korkmayın yalnız; herşeyi anlamaya çalışın." Marie CURİE

Yeni Üyeler

Tüm üyeler

Anketimize Katılın

Toplam 0 oylama

Popüler Etiketler

Tüm Etiketler