Takip edin :
Son güncelleme 25 Mayıs 2015 - 01:58

Psikoloji - Psikiyatri - Psikolog - Depresyon - Kaygı

Beş Soruda Meniden Kan Gelmesi

Tarih : 06.09.2011 Salı Saat : 01:52|Çıktı al

Beş Soruda Meniden Kan Gelmesi

Meniden kan gelmesi derin sarsıntılara neden oluyor. Nedenleri nedi? Ne yapmalı? Erkeklerin kaygıları nereye kadar geçerli?

Bu makale 19.314 kez okunmuştur

Meniden kan gelmesi derin sarsıntılara neden oluyor, psikolojik açıdan kaygı düzeyini üst sınırlara taşıyor. Sorunu tek başına yaşayan erkekler kadar, çiftler arasında gerçekleştiğinde de kaygı, çift taraflı olarak, yaşanıyor.

 

Meniden kan gelmesinde kaygının odağını kanser endişesi oluşturuyor. Erkekler prostat kanseri olmaktan büyük endişe duyuyorlar ve yaşadıkları bu sorunu hemen ilişkilendiriyorlar. Oysa ki meniden kan gelmesi genelde sebebi belirlenemeyen ve kaygı düzeyinin üst sınırlara taşınmasını gerektirmeyen bir durumdur.

 

1)Kaygılanmalı mıyım?

 

Meniden kan gelmesi durumunda büyük bir kaygıya kapılmak yersiz olduğu gibi, sorun tamamen hafife alınmamalıdır. En nihayeti yaşanan bir kanama, bir soruna işaret etmektedir. Önemli olan, kanamanın işaret ettiği temel sorunun bulunmasıdır. Bunun için de tıbbi yardım almak gerekiyor.

 

2)Kanser miyim?

 

Kanser vakalarında da kanama görülebilir. Fakat endişelenmeden önce dikkat edilmesi gereken nokta, kanamanın ne kadar sürdüğüdür. İki haftada kanamanın azalması beklenir. Ancak kanamalar iki aylık bir süreyi geçiyorsa, kişinin ailesinde prostat kanseri olan biri varsa o zaman bir üroloğa gidilmesi ve tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

 

3)Neden?

 

Uzun süre meni gelmeyenkanalların tıkanması ve ardından zorlanması sonucu küçük kanamalar meydana gelebilmektedir. Buna paralel olarak, çok fazla cinsel ilişki ve boşalma da menide kan gelmesine neden olabilmektedir. Ayrıca küçük kistler, enfeksiyon ve iltihaplanma, kanallarda daralma da kanamaya neden olabilmektedir. İdrar yollarındaki sorunlar da aynı sonucu doğurabilmektedir.

 

Meniden kan gelen kişinin cinsel ilişki düzeni, yaşadığı cinsel ilişkiden enfeksiyon geçişi olup olmadığı, cinsel ilişkide zorlanma olup olmadığı gibi süreçler değerlendirilir. Zorlanma, kanamalara neden olmaktadır; meniden kan gelen kişinin cinsel ilişkisini gözden geçirmesi yardımcı olacaktır.

 

4)Ne Yapacağım?

 

Üroloji bölümünde muayene ve gerekli tahliller teşhisi netleştirecektir. Genelde ciddi bir tedavi uygulanmazken antibiyotik önerilmektedir.

 

5)Cinsel Hayatım Bitti mi?

 

Menide kanama, cinsel işlev bozukluklarına neden olmamaktadır, yanlış telkinlerle ne kendinizi ne de çevrenizdekileri kaygılandırmayın. Önemli olan kişinin kendini ve cinsel hayatını gözden geçirmesi, kaygı düzeyini kontrol altına almasıdır.

 

twitter.com/psikolojitr

 

Psikoloji.com.tr

Kullanıcı yorumları

Henüz yorum yapılmamış.
Yorum yapmak için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üyeliğiniz varsa üye girişi yapabilirsiniz. Yeni üyelik için üyelik formunu kullanabilirsiniz.
İlgili Foto Galeriler
İlgili Video Galeriler

Bu Makaleler de İlginizi Çekebilir

Cinsellik ana sayfa
''Seneler cildi, heyecanı yitirmek ruhu buruşturur.”

Yeni Üyeler

Tüm üyeler

Anketimize Katılın

Toplam 0 oylama

Popüler Etiketler

Tüm Etiketler